ایمپلنت

ایمپلنت

تمامی مردم دنیا دیر یا زود دندانهای خود را از دست میدهند و باید به فکر چارۀ آنی برای پر کردن فضای خالی ناشی از کشیدن دندان بکنند

 • اولین راه حل :
 • استفاده از انواع مختلف بریجها میباشند که در آن دندانهای جانبی تراشیده شده و بعنوان پایه برای بریج استفاده میشود و نیروی جویدن بر روی این پایه ها وارد شده و احتمال خراب شدن آنها در طی زمان وجود دارد.
 • دومین راه حل :
 •  استفاده از انواع پروتزهای متحرک بوده یا اصطلاحا دندان مصنوعی میباشد که بعلت متحرک بودن قدرت کافی برای جویدن همانند دندانهای دائمی را ندارند و دائما مواد غذایی در زیر آنها جمع شده و در طی زمان باعث تحلیل استخوان و لثه بیمار میشود.
 • سومین راه حل:
 • استفاده از ایمپلنت میباشد و در اکثر موارد این بهترین نوع درمان میباشد. ایمپلنتهای دندانی به شکل پیچهایی ار جنس تیتانیوم هستند که در استخوان فک جای گذاری میشوند و مانند ریشه دندان عمل میکنند. این درمان جایگزین خوبی برای دندانهای از دست رفته است. از محاسن ایمپلنت عدم احتیاج به تراشیدن دندانهای جانی میباشد و نیروی وارده از جویدن مستقیما بر روی استخوان فک وارد میشود.
 • ایمپلنت به دو طریق دو مرحله ای و یک مرحله ای جراحی میشوند.

ایمپلنت های دو مرحله ای  که ایمپلنت هی دو تکه ای میباشند یعنی یک قسمت ایمپلنت یا همان فیگچر میباشد که همانند ریشه دندان در داخل استخوان فک زیر لثه قرار میگیرد و بعد از 3 تا 6 ماه بنابر نظر پزشک قسمت دوم یعنی اباتمنت آن گذاشته شده و بعد قالبگیری انجام میشود و روکش تحویل بیمار میشود.

اباتمنت های تک مرحله ای از ایمپلنت های بلندتر استفاده میشود و قسمت ریشه یا فیگچر با قسمت تاج یا اباتمنت یک تکه بوده و بیمار میتواند بلافاصله قالبگیری را انجام داده و بعد از چند روز روکش خود را تحویل بگیرد که این ایمپلنت ها به ایمپلنت های پایه یا basal implants معروف هستند.

استفاده از ایمپلنت های پایه (basal implants) بعلت مراحل درمانی کمترنسبت به روش استفاده از ایمپلنت های دو تکه ای و کلاسیک دارای هزینه کمتری میباشند و خطر ابتلا به عفونت به حداقل ممکن میرسد.

 • این یک روش انقلابی و کاملا جدید برای کاشت دندان، که در آن نیازی به افزایش استخوان حتی در بدترین حالت وجود ندارد. آنها از آلیاژ تیتانیوم و سازگاری زیادی با بافتهای زنده به ویژه در مورد مواد خارجی که در بدن کار گذاشته میشود یا پیوند میشوند را دارد. ایمپلنت های پایه به شکل یک تکه میباشند یعنی دو قسمت فیگچر و اباتمنت بصورت متصل بهم میباشند.
 • طرز استفاده ازایمپلنت های پایه basal implants

استخوان از یک بخش داخلی اسفنجی  (سوراخ سوراخ) تشکیل شده است که با یک لایه استخوانی پوشیده شده ست. هر ایمپلنت پایه حداقل در دو مکان غشا قرار میگیرد و این غشا(corticulis )که برای محکم کردن ایمپلنت ها قرار میگیرد و بسیار مینرالیزه شده و تا حد بسیار زیادی بازسازی میشود.

این امر تضمین کننده بهم پیوستگی عناصر ایمپلنت های دندانی بوده و امکان بارگذاری سریع آن را فراهم می آورد زیرا ایمپلنت های پایه basal implants مقاومت بسیار زیادی در مقابل تحمل نیرو را دارد.

 • ویژگی های ایمپلنت های پایه basal implants

ایمپلنت های پایه دارای فرم خاصی هستند که امکان قرارگیری آنها راحتی در مورد آتروفی (تحلیل) شدید استخوان در بیماران دارای سطح ناکافی استخوان را فراهم می آورد.

ایمپلنت های پایه در یک جلسه قرار میگیرند و بلافاصله قالبگیری شده و بعد از 3 روز روکشهای آماده تحویل بیمار میشوند.

 • عفونت infection

ایمپلنت های پایه (basal implants) را میتوان در افراد سیگاری و بیماران مبتلا به دیابت و افراد مسن قرار داد ولی باید مراقبت بعد از عمل یعنی بهداشت و مسواک زدن دندانها و استفده از دهانشویه رعایت شود و همانند یک دندان واقعی بهداشت کامل رعایت شود.

مراحل درمانی stages

 • در مرحله اول باید رادیوگرافی انجام شود و یک تحلیل کامل توسط جراح انجام شده و برنامه درمانی به بیمار توضیح داده شود.
 • انتخاب ایمپلنت های مناسب فک بیمار و بعد شروع جراحی و گذاشتن ایمپلنت ها بطور موازی و بلافاصله بعد از جراحی قالبگیری انجام میشود.
 • در روز دوم بعد از جراحی امتحان فرم انجام می شود و در روز سوم بعد از جراحی   روکشهای ساخته شده توسط لابراتور بر روی ایمپلنت ها نصب شده و بیمار میتواند به راحتی آنها را تحمل کرده و عمل جویدن را انجام دهد.
 • فواید:
 1. ایمپلنت های پایه (basal implants) تقریبا برای تمام برویماران حتی افراد فاقد دندان کاربرد دارد و حتی افرادی که دارای ارتفاع کم عمودی استخوان میباشند.
 2. در مورد دندان های تک واحدی هم میتوان از این سیستم استفاده کرد و بلافاصله حتی در شرایط خاص عمل بارگذاری را انجام داد.
 3. هیچ عفونت قبل یا بعد از عمل جراحی نمیتواند تاثیر منفی بر نتیجه درمان داشته باشد و باعث از دست داد استخوان در اطراف ایمپلنت ها شود ولی بیماران باید مراقب بهداشت دهان دندان خود باشند.

ایمپلنت های پایه (basal implants) را میتوان بلافاصله بعد از کشیدن دندانها در محل مورد نظر قرار داد.

عوارض احتمالی ناشی از جراحی ایمپلنت به حداقل میرسد چون که مراحل درمان کمتر میشود و ایمپلنت ها در لایه های عمیق استخوان استریل قرار میگیرند این عمل باعث میشود خطر ابتلا به عفونت چندین برابر کاهش یابد.

 

زمانی که یک یا چند دندان از بین می رود و چاره ای جز کشیدن آنها نیست، باید به دنبال راهی برای درمان بود. در این زمینه روش های متعددی وجود دارد. بهترین روشی که از سوی متخصصان دندانپزشکی برای پر کردن جای خالی دندانها پیشنهاد می شود، کاشت ایمپلنت دندان است.

در روش کاشت ایمپلنت دندانی، ابتدا دندانپزشک، لثه، فک و دندانهای بیمار را معاینه و بررسی می کند. جلسه ای از سوی دندانپزشک به عنوان مشاوره رایگان تعیین می شود و در آن تمامی توصیه ها و روش های درمانی در پیش روی بیمار قرار می گیرد. سپس با توجه به شرایط جسمی بیمار و همچنین قابلیت کاشت دندان، دندانپزشک برای او جلساتی را مشخص می کند که طبق زمان مشخص شده بیمار باید مجددا به مطب مراجعه کند.

نحوه کاشت ایمپلنت

 

کاشت ایمپلنت دندان به صورت پانچ انجام می شود که در آن به استخوان فک و عروق خونی هیچ آسیبی وارد نمی شود. تلاش دندانپزشک زیباییدر این روش، حذف تراش دندانهای مجاور است. علاوه بر این طول درمان نیز کوتاه تر می شود و در زمان کاشت دندان، درد و خونریزی به حداقل ممکن می رسد. در این روش، بطور کلی عواض کاشت دندان به صفر می رسد و در مقابل، نتیجه بهتری نیز کسب می شود. میزان دوام و ماندگاری ایمپلنت به مراقبت های بیمار و رعایت بهداشت دهان و دندان بستگی دارد. در حالت کلی دندانهای کاشته شده تا آخر عمر بیمار باقی می مانند. اما در صورتی که بخوبی از آنها مراقبت نشود، نیاز به ترمیم خواهند داشت.

اجزای ایمپلنت

ایمپلنت از سه جزء تشکیل شده است که عبارتند از:

پایه تیتانیومی این قسمت به صورت یک پیچ است که درون لثه بیمار قرار می گیرد و پس از مدتی با استخوان فک پیوند برقرار می کند و به جزئی از بدن تبدیل می شود. پایه تیتانیومی بواسطه آباتمنت به قسمت تاج متصل می شود.  زمانی که بین تاج و پایه اتصال برقرار می شود، پدیده Cold Welding و یا جوش سرد صورت می گیرد که دو جدا کردن آنها به سختی انجام می شود.

 

تاج دندان که در معرض دید قرار می گیرد و به طور کلی پایه را تحت پوشش خود قرار می دهد. شکل ظاهری یا روکش ایمپلنت در این قسمت همانند دندانهای طبیعی است. به طوری که برای دیگران قابل تشخیص نیست. برای تاج ها از قطرهای 3 میلیمتری استفاده می شود.

جنس ایمپلنت

پایه های ایمپلنت از جنس تیتانیوم هستند که بر طبق گرید تقسیم بندی می شوند. بر این اساس گفته می شود 5 نوع ایمپلنت وجود دارد. در نوع یک گرید، فلز از تیتانیوم خالص تهیه می شود و سپس برای استحکام بیشتر آن را آبدیده می کنند. در ایمپلنت های گرید دو، سه و چهار آبدیده کردن فلز بیشتر می شود. در گریدهای 5، آبدیده شدن فلز حذف شده و در آن همراه با تیتانیوم از آلومینیوم و وانادیوم استفاده می شود که پایه ایمپلنت این گرید نسبت به گریدهای دیگر استحکام بیشتری دارد. به هر میزان که گرید افزایش می یابد، استقامت و استحکام ایمپلنت نیز بیشتر می شود.

زمان مورد نیاز برای جوش خوردن ایمپلنت دندانی

با توجه به این که شرایط دندانها در فک بالا و و پایین با هم متفاوت است، زمان درمان نیز در آنها فرق می کند. برای درمان ایمپلنت در فک پایین و بالا حدودا 2 تا 3 ماه زمان نیاز است تا به مرحله سلامت کامل برسد. البته این یک قانون کلی است و ممکن است در بیماران مختلف با توجه به سن، جنسیت، میزان سلامت و توانایی جسمی آن ها دوره درمان کم یا زیاد شود. برای مثال در صورتی که در فک بالا لیفت سینوس انجام شده باشد، یک ماه بر زمان گفته شده اضافه می شود تا استخوان جدید به تراکم بیشتری برسد. همچنین انواع گرافت استخوانی و یا اسپیلیت کردن استخوان نیز در تعیین مدت زمان درمان ایمپلنت موثر است. در صورتی که استخوان تراکم کمتری داشته باشد، طول دوره درمان افزایش می یابد.

سن مناسب برای کاشت ایمپلنت دندان

در هر سنی ممکن است افراد یک یا چند دندان خود را از دست دهند. در صورتی که فرد در سنین کودکی باشد، انجام این روش درمانی ممکن است با شکست مواجه شود. حداقل سنی که برای کاشت ایمپلنت گفته شده، 18 سال است. زیرا رشد استخوانها به حد کامل رسیده و پایه ایمپلنت می تواند به آن متصل شود. 

کاشت ایمپلنت و تحویل روکش در 3 روز

بازدید امروز: 35 بازدید هفته: 287 بازدید ماه: 914 بازدید کل: 32089
توسعه و برنامه نویسی توسط Rahco.ir